Společnost ABI Research uvedla, že se předpokládá, že nasazení malých 5G venkovních buněk dosáhne do roku 2027 13 milionů.
Studie také předpokládá, že nasazení 5G malých buněk předběhne 4G za šest let, v roce 2028.
ABI Research poznamenala, že operátoři mobilních sítí slibují svým předplatitelům, že technologie 5G poskytne vyšší kapacitu, větší rychlost, vyšší energetickou účinnost, nižší latenci RAN a že podpoří vytváření masivní konektivity. Tyto vlastnosti však znamenají raketový nárůst požadavků na mobilní datový provoz. Podle ABI Research dosáhne celosvětový mobilní datový provoz 5G v roce 2026 1676 exabajtů, což představuje složenou roční míru růstu (CAGR) 63 %.
ABI Research také zdůraznila, že rostoucí datový provoz nutí mobilní operátory upgradovat kapacitu své sítě a dodala, že nejpraktičtějším přístupem je husté nasazení malých buněk 5G. V současné době masivní makrobuňky MIMO (mMIMO) splnily většinu požadavků na kapacitu 5G na globální úrovni, ale ty nemusí být pravděpodobně adekvátní, takže malé buňky jsou podle výzkumné firmy kritičtější.
„Malé buňky 5G doplňují makrobuňky, zvyšují kapacitu sítě a rozšiřují pokrytí v hustých oblastech, kde jsou signály slabé nebo nedostupné. Umožňují také síťovým operátorům získat větší hodnotu ze svých stávajících spekter tím, že je budou efektivněji využívat,“ řekl Fei Liu, průmyslový analytik 5G a infrastruktury mobilních sítí ve společnosti ABI Research. „Ve srovnání s předchozí generací malých buněk čelí malé buňky 5G větším výzvám v oblasti designu a výkonu. Malé buňky 5G musí být menší a lehčí a zároveň podporovat větší šířky pásma, jako je 100 MHz a 200 MHz. S 5G existuje širší škála scénářů nasazení, což nutí dodavatele poskytovat komplexní řešení pro podporu každé potřeby.“
Na spotřebitelském trhu se operátoři mobilních sítí ve většině zemí v současnosti zaměřují na zavádění makrobuněk pro 5G. Podle ABI Research dojde k masivnímu nasazení 5G malých buněk kolem roku 2025, kdy by kapacita sítě v pásmu C měla dojít bez dalšího spektra nebo zahuštění malých buněk. Podniky a průmyslové vertikály již nasazují 5G malé buňky pro své privátní sítě.
„Malé buňky 5G využívají backhaul zavedený pro makrobuňky, takže operátoři mobilních sítí by měli začít nasazovat malé buňky 5G na místech, kde je páteřní připojení již zavedeno,“ řekl Liu. „Malé buňky 5G mohou koexistovat s makrobuňkami a samoorganizující se sítě pomáhají minimalizovat rizika rušení mezi buňkami. Alternativně by operátoři mobilních sítí měli nasadit různá frekvenční pásma na malých a makrobuňkách.“
Zdroj: rcrwireless.com
Obrázek: 123RF