Sportovní a mediální průmysl čelí dvěma aktuálním trendům. Prvním je zvyšující se průměrný věk fanouškovské základny. U klasických sportů se pohybuje mezi 40 a 64 lety a u esportu činí zhruba 25 let. Druhý trend představují dohody o mediálních právech pro vysílání živých sportovních přenosů, jejichž hodnoty neustále rostou. Oba tyto faktory podtrhují potřebu digitální transformace sportu a médií.
Experti se shodují, že novou dimenzi fanouškovského zážitku ze sportovních utkání přinese implementace 5G na sportovištích. Existují čtyři hlavní oblasti, kde může nová technologie vylepšit prožitek sportovních nadšenců přímo na stadionu i v pohodlí domova u televizní obrazovky. Modernizace by mohla ke sledování sportovních utkání přilákat také mladší diváky, a zvrátit tak trend stárnutí fanouškovské základny.
Vylepšení fanouškovského zážitku na sportovištích
První příležitost, kterou 5G do sportu přináší, je zlepšení zážitku fanoušků přímo v místě dění. Začalo to 4G a WiFi na stadionech, ale 5G umožňuje posunout prožitek na další úroveň. Sportovní kluby a provozovatelé stadionů mají velký zájem transformovat digitální část zážitku pro fanoušky na sportovištích, kteří si chtějí atmosféru zápasů a soutěží užít naplno.
„My Češi jsme národem fanoušků a ačkoli se nyní kvůli koronavirové pandemii musíme obejít bez návštěvy fotbalových, hokejových a dalších utkání v jiných sportech, patří návštěvy sportovišť k našim nejoblíbenějším společenským událostem,“ říká Jiří Rynt, Key Account manažer ve společnosti Ericsson. „Skvělým příkladem vylepšení zážitku fanoušků na stadionu se stala aplikace německé fotbalové Bundesligy. Využívá technologii rozšířené reality a v reálném čase poskytuje fanouškům detailní statistiky a analýzu zápasu.“
Vtáhnutí fanoušků doma do akce
Druhá příležitost řeší sportovní zážitek prostřednictvím médií doma nebo na cestách. V tomto případě sportovní kluby a mediální společnosti úzce spolupracují. Už teď je jasné, že sportoviště se bez rozsáhlých 5G sítí v budoucnu neobejdou. Navíc bude potřeba oddělit sítě, které budou využívat fanoušci na místě a sítě, přes které budou média přenášet zážitek do přístrojů ostatních diváků. Důležitý aspekt modernizace diváckého sportovního zážitku představuje sladění kratšího rozpětí pozornosti fanoušků s novými formáty obsahu.
Mezi novinky, které ovlivní fanouškovský zážitek v budoucnu, patří například rozmístění nových kamer nabízejících zápas z pohledu sportovce nebo rozhovory se sportovci při trénincích. Nastupujícím trendem je také využití obsahu, který tvoří sami fanoušci. Předpokládá se, že média budou v budoucnu investovat více do nabídky živých přenosů mimo nejvyšší soutěže například na zápasy krajského přeboru, aby přilákala k obrazovkám více sportovních nadšenců.
Rozšíření fanouškovského zážitku před zápasem i po něm
Třetí příležitost se zabývá možností nelimitovat fanouškův zážitek pouze na čas strávený na stadionu, ale zpříjemnit mu i dobu před zápasem a po něm. Na tom se mohou kromě klubů a provozovatelů sportovišť podílet i sázkařské společnosti, majitelé parkovišť nebo veřejná doprava.
Chytré technologie mohou usnadnit fanouškům přijíždějícím ve vlastních autech hledání volného místa na parkovišti. Všichni, kdo na stadion jedou hromadnou dopravou, zase uvítají sdílení zajímavých statistik a informací před zápasem v tramvajích nebo autobusech. Digitalizace může ulehčit i proces kontroly vstupenek nebo bezpečnostní kontroly u vstupu na sportoviště.
Sportovní oblasti a 5G na každém kroku
V minulosti se pozornost soustředila převážně na zážitek fanoušků na sportovištích. Ale nastupujícím trendem je rozvoj oblastí v jejich okolí tak, aby nové technologie přinášely co nejvíce výhod i profesionálním sportovcům a místní komunitě. Sportovci a jejich trenéři si přípravu na soutěže dokážou bez dat o rychlosti nebo síle už jen těžko představit. Dalším krokem bude představení videa ve vysokém rozlišení v kombinaci s umělou inteligencí. To by mohlo zahrnovat nástroje, které trenérům umožní pozorovat detaily, které lidské oko nevidí.
TZ